Mobirise Website Maker

Antalya Büyükşehir Belediyemiz her yıl Antalya Bilim Festivali düzenlemektedir. 2015, 2016 ve 2017 yıllarında Cam Piramit’te gerçekleşen festivalimiz, 7’den 77’ye her yaştan insanı teknoloji ve bilimin ilgi çekici dünyasında keyifli bir yolculuğa çıkaracak şekilde, deneyimli bir ekip tarafından kurgulanmış, okul grupları ve ailelerin ilgi ve beğenisini kazanmıştır. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi başkanımız Sayın Menderes TÜREL' in açılışını yaptığı ve 2017 yılında üçüncüsü düzenlenen festivalimiz 34.000 ziyaretçi ağırlamıştır. 

Antalya Bilim Festivali’ne yerel ve ulusal pek çok kurum ve kuruluş destek vermiştir. Festivalin akademik bir prestije ve zengin içeriğe sahip olabilmesi için, daha önceki yıllarda olduğu gibi kamudan ve özel sektörden paydaşların katkısı hayati önem taşımaktadır. Akdeniz Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Antalya Bilim Üniversitesi, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Hava Kurumu, TUBİTAK Ulusal Gözlem Evi, TÜRKSAT, Kızılay, ATSO Kültür Sanat, Türk Yıldızları, Miio Onkoloji gibi kuruluşlar ilgi çekici ve zengin içeriğe sahip interaktif stantları ile festivale katkı sağlamışlardır.

Festivalimiz yaşam bilimleri, mühendislik, sosyal bilimler ve temel bilimler alanlarında eğlenceli bilim istasyonları, proje sergileri gerçekleştirerek halkımızın bilime ilgisini arttırmayı amaçlamaktadır. Antalya Bilim Festivali okullardaki bilim eğitimini destekleyici bilimsel etkinlik faaliyetlerini yürütmek ve en güzel örnekleri gerçekleştirmek konusunda kararlılık ve özveri ile çalışmalarını sürdürmektedir. Antalya Bilim Festivali’nin her yıl daha zengin bir içerik ile şehrimizde varlık göstermesi planlanmaktadır.

Festivalde, katılımcıların bilimsel konularda farkındalığını uyandırmak üzere çeşitli bilimsel ve teknolojik konuları içeren ilgi çekici şekilde tasarlanmış stantlar, robot sergi ve atölyeleri, biyoçeşitlilik ile ilgili sergiler, dinozor sergisi, çeşitli mühendislik dallarından (gıda, bilgisayar, elektrik, inşaat, jeoloji vb.) ilginç uygulamaların yer aldığı sergiler, temel bilimler (fizik, kimya, biyoloji) etkinlikleri, sosyal bilimler, interaktif eğitim materyalleri yer alacaktır.

Festivalimizi hafta içi ağırlıklı olarak okul grupları, hafta sonu ise aileler ve bireysel katılımcılar olacak şekilde yaklaşık 40.000 kişinin ziyaret etmesi öngörülmektedir.

Antalya Büyükşehir Belediyesi 4.Bilim Festivali